Відкрито набір до групп навчання «МСФЗ для початківців»; «Право в Україні»; DipIFR rus; CIMA
📚👍🏻Стань кращим фахівцем, пройшовши навчання з професіоналами в Академії «Контінуа прогресіо»!

Підсумки тижня (огляд за 13 — 17 липня 2020 р.)

Податок на додану вартість

ДПС розглянула випадок, коли постачальник у випадку збільшення вартості відвантаженого товару склав та зареєстрував в ЄРПН розрахунок коригування до податкової накладної, у графі 2.1 розділу Б якого помилково зазначив неправильний код причини коригування «104» (зміна номенклатури).

За словами контролерів, умовні коди коригування не належать до обов’язкових реквізитів податкової накладної, перелік яких встановлено п. 201.1 ПКУ. Тому, допущені помилки під час їх заповнення не впливатимуть на право відображення податкового кредиту з ПДВ покупця товарів. Звісно, за умови правильного заповнення інших реквізитів та реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Податківці наголосили й на необхідності дотримання порядку заповнення всіх показників, передбачених формою податкової накладної, згідно з вимогами Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Джерело: ІПК ДПСУ від 03.07.2020 р. № 2663/6/99-00-05-06-02-06/ІПК

Тернопільські податківці роз’яснили, що нульову ставку ПДВ, визначену пп. 195.1.3 ПКУ, застосовують до операцій з постачання послуг з міжнародного перевезення вантажів по всьому маршруту перевезення вантажів в цілому, без поділу його на відрізки в межах митної території України та поза межами митної території України. Звісно, за умови, що таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Причому згідно зі ст. 9 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність» від 01.07.2004 р. № 1955-IV факт надання послуги експедитора під час перевезення підтверджується єдиним транспортним документом або комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо), які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення.

Такими документами можуть бути:

– авіаційна вантажна накладна (Air Waybill);

– міжнародна автомобільна накладна (CMR);

– накладна СМГС (накладна УМВС);

– коносамент (Bill of Lading);

– накладна ЦІМ (СІМ);

– вантажна відомість (Cargo Manifest);

– інші документи, визначені законами України.

Під єдиним міжнародним перевізним документом маються на увазі документи, складені мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту.

Законодавством не передбачено оформлення міжнародного перевезення різними документами, в залежності від відрізка маршруту.

Джерело: ІПК ГУ ДПС у Тернопільській області від 02.07.2020 р. № 2647/ІПК/19-00-04-01-14

ДПС розглянула випадок, коли покупець – платник ПДВ здійснив попередню оплату (аванс) за товар і отримав податкову накладну, в якій вартість послуги з урахуванням ПДВ відрізняється від такої передоплати (авансу) на 0,01 грн.

Ось що стосовно цього зазначили податківці.

Обрахунок суми ПДВ у податковій накладній здійснюється з урахуванням вимог ПКУ та з можливістю зазначення в показниках, які беруть участь у обрахунку суми ПДВ, належної кількості знаків після коми, що забезпечує можливість точного визначення суми ПДВ у податковій накладній (графа 11).

Право на податковий кредит виникає у платника податку – покупця товарів/послуг на підставі податкової накладної, складеної з дотриманням норм податкового законодавства та зареєстрованої в ЄРПН постачальником товарів/послуг на такого покупця за фактом здійснення господарської операції з постачання товарів/послуг на дату «першої події».

Показники податкової накладної мають відповідати первинним (бухгалтерським) документам, складеним за такою господарською операцією.

Водночас, якщо розбіжність на 0,01 грн між вартістю послуги з урахуванням ПДВ та сумою попередньої оплати (авансу) виникла за рахунок арифметичних заокруглень, то така розбіжність не може бути єдиною підставою для невизнання податкового кредиту на підставі такої податкової накладної. Звісно, за умови дотримання інших правил, визначених ПКУ, для формування податкового кредиту.

Джерело: ІПК ДПСУ від 03.07.2020 р. № 2663/6/99-00-05-06-02-06/ІПК

Головне управління ДПС у Тернопільській області повідомляє, що відсутність реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, складених на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 5% обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 3400 грн.

Така норма передбачена пп. 120.1.2 ПКУ. Зміни внесені Законом №466 і набрали чинності з 23 травня 2020 року.

А ось порушення платниками ПДВ граничного строку реєстрації зазначених податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення штрафу в розмірі 2% обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 1020 грн.

Знайома для багатьох ситуація: роботи виконано, але замовник відмовився підписувати акт. Постає питання коли виписувати податкову накладну/розрахунок коригування в такому випадку? На це в податковому відомстві зауважили наступне.

ПН складають на дату виникнення податкових зобов’язань. Дата виникнення зобов’язань, в загальному випадку, визначається за «Правилом першої події». Якщо ж мова йде про будівельну організацію – може бути застосовано касовий метод.

Отже, у разі застосування підрядником касового методу – зобов’язання виникають на дату надходження коштів в рахунок оплати вартості таких робіт (у т. ч. якщо замовник відмовився від підпису акта виконаних робіт).

Якщо виконавець робіт за договором підряду (у т. ч. будівельного) застосовує загальні правила визначення дати виникнення податкових зобов’язань, то податкові зобов’язання за операцією з виконання підрядних будівельних робіт будуть визначатися на дату «першої події».

Знову ж таки, за загальним правилом акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.

Отже, якщо виконавець, який не застосовує касовий метод податкового обліку, за операцією з виконання робіт за договором підряду (у т. ч. будівельного) на дату оформлення акта, в якому він зазначив про відмову у підписанні такого акта замовником, нарахував податкові зобов’язання та склав податкову накладну (за правилом «першої події»), то відкоригувати податкові зобов’язання, нараховані на підставі такої податкової накладної, можливо у разі визнання судом такого акта недійсним шляхом оформлення розрахунку коригування до неї та реєстрації його в ЄРПН покупцем (замовником).

До речі, найголовніші новації у справлянні ПДВ розглянуто в матеріалі видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН «Розбираємо Закон № 466 по кісточках: ПДВ-зміни».

Джерело: zir.tax.gov.ua

________________________________________

Податок на прибуток

У зв’язку із запровадженням Законом № 466 нових правил прискореної амортизації до податківців звертаються із запитами про можливість застосування їх до тих основних засобів, що почали експлуатуватися до набрання ними чинності. Якщо так, то яким чином відобразити це в Декларації з податку на прибуток.

На це податківці зауважують – платники податку на прибуток мають право під час розрахунку амортизації щодо основних засобів четвертої групи (машини та обладнання) та п’ятої групи, а також третьої групи (передавальні пристрої) та дев’ятої групи використовувати мінімально допустимі строки два та п’ять років відповідно.

При цьому, робити це вони можуть незалежно від строків амортизації, визначених у бухгалтерському обліку та щодо основних засобів, введених в експлуатацію у першому кварталі 2020 року.

Головне, дотримання щодо таких основних засобів ключових вимог:

– цілковита новітність (не були у використанні);

– введення в експлуатацію платником податків в межах одного з податкових (звітних) періодів з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2030 року;

– використання у власній господарській діяльності;

– заборона продавати або надавати в оренду іншим особам (крім платників податків, основним видом діяльності яких є послуги з надання в оренду майна).

Докладно новації прискореної амортизації було розглянуто в матеріалі видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН «Розбираємо Закон № 466 по кісточках: необоротні активи».

Амортизацію по основних засобах, які відповідають усім цим вимогам та введені в експлуатацію в першому кварталі 2020 року, можна визначити в Декларації за півріччя 2020 року, використовуючи прискорені строки та відобразити відповідні суми прискореної амортизації у додатку АМ до Декларації за звітний період – півріччя 2020 року.

Джерело: ІПК ДПСУ від 01.07.2020 р. № 2643/6/99-00-05-05-02-06/ІПК

________________________________________

Єдиний податок

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 3853 від 15.07.2020 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зміни підходу у визначенні обсягу доходів для застосування спрощеної системи оподаткування». Він передбачає внесення змін до п. 291.4 ПКУ.

Йдеться про зміну розмірів лімітів для ФОПів. Водночас граничний обсяг доходу, який надаватиме право підприємцям перебувати на відповідній групі єдиного податку, хочуть поставити в залежність від показника мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Отже, для ФОП-єдинників хочуть встановити наступні ліміти:

– для І групи – 245 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (при розмірі мінзарплати у 2020 р. -1 157 135 грн);

– для ІІ групи – 1230 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (при розмірі мінзарплати у 2020 р. – це 5 809 290 грн);

– для ІІІ групи – 1720 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (при розмірі мінзарплати у 2020 р. – це 8 123 560 грн).

Якщо закон буде прийнято, нові ліміти будуть діяти з 1 січня 2021 року.

Нагадаємо, що цьогоріч підприємцям уже підвищували ліміти. Так, із 02.04.2020 р. ліміти для перебування на спрощеній системі оподаткування становлять:

– для І групи – 1 млн. грн;

– для ІІ групи – 5 млн. грн;

– для ІІІ групи – 7 млн. грн.

________________________________________

Звітність

В ГУ ДПС у Київській області пояснили, як заповнити уточнюючий податковий розрахунок за ф.№ 1ДФ.

Звітний новий та уточнюючий податкові розрахунки подають на підставі інформації з попередньо поданого податкового розрахунку і містять інформацію лише за рядками й реквізитами, які уточнюють. Для заповнення також використовують інформацію з повідомлень про виявлені помилки, які відправляє контролюючий органа податковому агенту.

Порядок коригування показників розд. I ф. №1ДФ:

– для виключення одного помилкового рядка з попередньо введеної інформації потрібно повторити всі графи такого рядка і у графі 9 указати «1» – на виключення рядка;

– для введення нового або пропущеного рядка потрібно повністю заповнити всі його графи і у графі 9 указати «0» – на введення рядка;

– для заміни одного помилкового рядка іншим потрібно виключити помилкову інформацію та ввести правильну інформацію, тобто повністю заповнити два рядки, один з яких виключає попередньо внесену інформацію, а другий вносить правильну інформацію. У такому разі в першому рядку в графі 9 указується «1» – рядок на виключення, а в другому – «0» – рядок на введення.

Порядок коригування показників розд. II ф. № 1ДФ:

– підрозділ «Оподаткування процентів». для виключення помилкового рядка з попередньо введеної інформації у рядку «Оподаткування процентів – виключення**» потрібно повторити всі графи помилкового рядка, а в рядку «Оподаткування процентів» відобразити правильну інформацію;

– підрозд. «Оподаткування виграшів (призів) у лотерею». Для виключення помилкового рядка з попередньо введеної інформації у рядку «Оподаткування виграшів (призів) у лотерею – виключення***» потрібно повторити всі графи помилкового рядка, а в рядку «Оподаткування виграшів (призів) у лотерею» відобразити правильну інформацію;

– підрозд. «Військовий збір». Для виключення помилкового рядка з попередньо введеної інформації у рядку «Військовий збір – виключення****» потрібно повторити всі графи помилкового рядка, а в рядку «Військовий збір» відобразити правильну інформацію.

Подавати податкову та статистичну звітність в умовах віддаленої роботи допоможе продукт Liga:REPORT. Спробуйте і переконайтесь, робота у віддаленому режимі не стане на заваді ефективності вашої команди.

Ми уже повідомляли, що із 1 липня змінено порядок заповнення форми № 1ДФ. Саме з цієї дати оновили Довідник ознак доходів фізичних осіб.

Нагадаємо, що за ІІ квартал 2020 року ф. № 1ДФ треба подати не пізніше 10 серпня.

Податковий розрахунок за ф. № 1ДФ у вигляді окремого витягу за невповноважений відокремлений підрозділ подає юрособа до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до контролюючого органу за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. Обов’язок прописаний в пп. «б» п. 176.2 ПКУ.

У випадку неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками ф. №1ДФ, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника ПДФО та/або до зміни платника ПДФО, може слідувати штраф в розмірі 1020 гривень (п. 119.1 ПКУ).

Однак штрафів за неподання копій податкових розрахунків норми ПКУ не передбачають.

Про це нагадали в ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

Ми уже повідомляли, що із 1 липня змінено порядок заповнення форми № 1ДФ. Саме з цієї дати діє наказ Мінфіну від 26.05.2020 р. № 241, який відкоригував Довідник ознак доходів фізичних осіб.

________________________________________

Готівкові розрахунки

Головне управління ДПС у Харківській області нагадує платникам податків, що Законами № 128 та № 129, зокрема, запроваджується ряд новацій у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Так, за незастосування РРО або застосування із порушенням встановлених вимог передбачається деяке збільшення розміру штрафних (фінансових) санкцій.

Слід зазначити, що спочатку застосування нових розмірів штрафів планувалось розпочати з 19.04.2020 р. Але враховуючи нюанси нашого життя цей термін було перенесено.

Так, штраф у розмірі 10 % (за перше порушення) і 50 % (за кожне наступне порушення) вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) застосовуватиметься з 01.08.2020 р. Із 01.01.2021 р. розмір штрафу становитиме 100 % і 150 % вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) за перше й наступне порушення відповідно.

При цьому, ніяких додаткових штрафів до вже передбачених Законом про РРО не встановлюється.

Головне управління ГУ ДПС у Черкаській області інформує, Законом № 129-IX вносяться зміни до ПКУ, згідно з якими, з із 01.08.2020 р. діятиме нова редакція п. 296.10 ПКУ та буде доповнено п. 61 підрозд. 10 розд. XX «Інші перехідні положення» ПКУ. Що ж вони передбачають?

Податківці вказали, що ФОП-єдинники, які здійснюють надання платних послуг у сфері охорони здоров’я, зобов’язані з 01 січня 2021 року застосовувати РРО та програмні РРО.

Окрім того з 1 січня 2021 року буде обов’язковим використання РРО ФОП-єдинниками, що здійснюють:

– реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;

– реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;

– роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);

– діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена п. 11 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;

– діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;

– діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);

– реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується КМУ.

________________________________________

Пенсійне і соціальне забезпечення

За загальним правилом, банки приймають документи на виплату зарплати лише за умови одночасного подання документів на перерахування ЄСВ або ж підтвердження завчасної його сплати.

Виняток становлено для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, у яких кількість осіб з інвалідністю становить не менш як 50% загальної чисельності працівників, і за умови, що фонд оплати праці таких осіб з інвалідністю становить не менш як 25% суми витрат на оплату праці.

Для цього, вказані підприємства щороку станом на 01 січня самостійно надають банкам інформацію, що підтверджує такий статус.

Граничного терміну подання даної інформації нормативно не встановлено. Та задля уникнення непорозумінь із її поданням податківці радять не затягувати і, в будь-якому разі, її слід надавати до моменту виплати зарплати.

До речі, найголовніші аспекти справляння ЄСВ в нинішніх реаліях розглянуто в матеріалі видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН » ЄСВ під час карантину: загальні правила нарахування».

Джерело: ІПК ДПСУ від 03.07.2020 р. № 2661/6/99-00-04-05-03-06/ІПК.

ВРУ прийняла за основу проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту населення в період карантину, пов’язаного з запобіганням виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» за № 3486 від 15.05.2020 р.

У разі його подальшого ухвалення як Закону:

– приведуть у відповідність строки, в які роботодавці повідомляють відповідний територіальний центр зайнятості, про заплановане масове вивільнення працівників;

– врегулюють питання про надання ваучерів особам, звільненим з військової служби після участі у проведенні АТО/ООС без умови встановлення інвалідності;

– дозволять головам сімейних фермерських господарств сплачувати ЄСВ за себе та за членів сімейного фермерського господарства тощо.

Також законопроект пропонує визначити, що кошти, які надійшли до держбюджету від сплати адміністративно-господарських санкцій і пені, можуть використовуватись Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю для надання роботодавцям компенсацій, які забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю з числа зареєстрованих безробітних за направленням центрів зайнятості.

За повідомленням сайту ВРУ.

Головне управління ДПС у Тернопільській області звертає увагу платників податків на дотриманні вимог при заповненні банківських документів на переказ при сплаті (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску в частині стягнення податкового боргу з обов’язковим зазначенням кодів сплати.

Так, при сплаті податкового боргу та заборгованості з ЄСВ необхідно зазначати відповідний код виду сплати:

– 140 – надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки з єдиного внеску;

– 145 – надходження розстрочених (відстрочених) сум;

– 147 – Стягнення в межах виконавчого провадження;

– 149 – надходження в бюджет коштів від реалізації безхазяйного майна, знахідок, спадкового майна, валютних цінностей і грошових коштів, власники яких невідомі, а також скарбів;

– 117 – надходження до бюджету коштів платника податків, щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство;

– 148 – надходження до бюджету коштів від погашення податкового боргу в міжнародних правовідносинах.

Крім того, щоб уникнути можливих помилок при сплаті платежів, необхідно дотримуватись вимог наказу № 666. Зокрема, при заповненні документів на переказ з метою сплати податкового боргу (недоїмки з ЄСВ) необхідно зазначати:

– 1 – службовий код «*»;

– 2 – код виду сплати;

– 3 – код ЄДРПОУ/РНОКПП/серія, номер паспорта;

– 4 – інформація про призначення платежу.

________________________________________

Приватні підприємці

ВРУ на засіданні 14.07.2020 р. ухвалила Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб-підприємців». Йдеться про законопроект № 2524. Про це інформує сайт ВРУ.

Закон повинен удосконалити роботу електронного кабінету платника податків, спростити податковий облік, стимулювати добровільне обмеження паперового документообігу. Проте він має і негативні наслідки для мікро-підприємців, про що ми уже повідомляли.

Озвучимо його кілька новацій:

– копії податкових повідомлень-рішень та інші документи, які податковий орган надсилає платнику, будуть відображатися в електронному кабінеті;

– контролюючий орган вестиме листування з платниками податків в електронній формі, якщо вони подали заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет;

– скасовано вимогу про подання заяви платником податків на приєднання до договору про визнання електронних документів;

– запроваджується автоматична реєстрація в електронному кабінеті отриманих документів від платника податків;

– в електронному кабінеті відображатимуть дані щодо суми та дати узгодження грошового зобов’язання, визначеного контролюючим органом;

– спрощується механізм доведення платником податків відсутності його вини через технічний збій у роботі електронного кабінету, зокрема, скасовується необхідність підтвердження технічним адміністратором та/або методологом факту технічного збою, методологічних або технічних помилок.

Також вказується, що буде скасована вимога обов’язкової реєстрації книги обліку доходів та витрат, а також обов’язок ведення книги обліку доходів для ФОП І та ІІ групи спрощенців, а також ІІІ групи, які не є платниками ПДВ. Такий платник податків за власним бажанням зможе вести книгу обліку доходів в паперовому або електронному вигляді. Відповідальність у вигляді штрафів за неведення або помилки у книзі доходів настаєлише тоді, якщо такий платник повідомив про бажання вести книгу обліку доходів.

Проте із цією нормою не все так однозначно.

Нардеп Я.Железняк спочатку повідомив, що дозволяють «спрощенцям» – неплатникам ПДВ вести облік в довільній формі – в Excel, в зошиті чи традиційно в книзі обліку (тільки тепер її не треба реєструвати та заповнювати щоденно). При чому головне буде – фіксувати щомісячний дохід. А щоденні підсумки чи поопераційні підсумки – лише за бажанням підприємця.

Але згодом він проінформував, що окремі правки «не пройшли» і у «спрощенців»-платників ПДВ ІІІ групи залишається паперова книга обліку з обов’язковою реєстрацією.

Варто також додати, що ухвалений законопроект № 2524 також виправляв недоліки податкової реформи, привнесеної Законом № 466.

Але і тут не треба очікувати на революційні зміни. Нардеп Я.Железняк вказав на те, що не було підтримано ряд правок, тому бізнес має готуватися, що:

– введення нових норм по КІК та постійних представництв НЕ відтерміновується та запрацює зі штрафами за порушення з першого дня;

– залишаються подовжені строки давності для перевірок по зарплатним податкам;

– для виробників мастильних матеріалів на основі базових олив НЕ скасована сплата акцизу минулих періодів, коли він діяв помилково;

– НЕ створено можливостей законно реалізувати непродані залишки рідин для електронних сигарет, які були завезені до встановлення на них акцизу;

– не скорочено перелік документів по трансфертному ціноутворенню, які надаються податковому орган;

– принцип ділової мети залишається для операцій з УСІМА нерезидентами;

– не звужено застосування правил тонкої капіталізації.

Цю ж інформацію підтвердив на свої сторінці у Facebook також і голова податкового комітету Д.Гетманцев. Тепер положення по КІК вступають в силу з 2021 року. Навіщо це зроблено йому не зрозуміло, адже з бізнесом були узгоджені інші терміни.

________________________________________

Земля

У Держгеокадастрі триває активна підготовка до старту ринку землі. Про це сьогодні заявив голова Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Роман Лещенко, інформує сайт відомства.

«Сьогодні в Держгеокадастрі проводимо колосальну роботу, щоб після старту обігу земель сільгосппризначення зробити нашу структуру зручним сервісом для тих, хто працюватиме на землі. Ми готуємося. Зараз завершуємо інвентаризацію. Ми покажемо все, що в нас є, уже найближчим часом. Виконуючи історичну місію, передамо розпорядження землями на місця», – зазначив очільник Держгеокадастру.

Як відомо, з 1 липня 2021 року скасовується мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. З липня 2021-го до 1 січня 2024 року діятимуть обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки. До 2024 року купувати землю зможуть лише фізичні особи, а юридичним особам купувати землю забороняється.

Не дайте рейдерам нажитися у період кризи! Поставте свої об’єкти нерухомості на моніторинг у сервісі SMS-Маяк. Сервіс миттєво проінформує про зміни статусу об’єктів нерухомого майна у вигляді сповіщення в особистому кабінеті, sms-повідомлення чи email-листа. Поставити на моніторинг зараз.

«Є декілька точок, які можуть дати позитивний результат – це, зокрема, фермерські господарства. Сьогодні у них ситуація невизначеності. У будь-який момент землю можуть забрати. Йдеться про 500 тисяч га, які вони обробляють. Однак нарешті фермерські господарства отримають можливість за рахунок кредиту на 10 років отримати ці 500 тисяч у приватну власність. Це призведе до зростання кількості багаторічних насаджень та інвестицій у тваринництво», – заявив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький.

А також висловив думку, що встановлені обмеження на продаж сільгоспземлі поступово зніматимуть «і під тиском бізнесу, і під тиском людей».

________________________________________

Інше

Нагадаємо, що одним з кроків держави на шляху захисту права власності стало прийняття Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» від 05.12.2019 р. № 340-IX.

В рамках упередження рейдерства законодавці підкоригували, зокрема, й законодавство у сфері державної реєстрації юридичних осіб.

Відповідні положення, що набули чинності 15 липня 2020 року, передбачають внесення до Єдиного держреєстру юросіб, фізосіб – підприємців та громадських формувань інформації про встановлення вимоги нотаріального засвідчення справжності підпису учасника під час прийняття ним рішень з питань діяльності юрособи та/або вимоги нотаріального посвідчення правочину, предметом якого є його частка у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юрособи. В ЄДР зазначають:

1) відомості про такого учасника:

– ПІБ, дата народження, країна громадянства, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), серія та номер паспорта, якщо учасник – фізособа;

– найменування, країна резидентства, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо учасник – юрособа;

2) вимоги нотаріального засвідчення справжності підпису та/або нотаріального посвідчення правочину.

Також до переліку заявників, яким надано право подання документів для державної реєстрації, тепер додався учасник юрособи приватного права (крім акціонерного товариства) – у разі подання документів для держреєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР. Причинами звернення можуть бути встановлення чи скасування зазначених вище вимог.

Джерело: роз’яснення Південно-Східного міжрегіонального управління Мін’юсту

Нардепи вкотре намагатимуться простимулювати бізнес, який потерпає від карантину. Для цього в Раду внесли законопроект № 3848 від 13.07.2020 р., котрий змінить норми ПКУ. Що ж пропонують?

По-перше, тимчасово з 1 січня 2021 року до 1 січня 2023 року оподатковувати операції з постачання на митній території України та/або імпорту машин, обладнання та комплектуючих за відповідними товарними підкатегоріями за ставкою ПДВ у розмірі 7% .

По-друге, змінити ст. 291 ПКУ, що зменшить мінімальні межі площ сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, які мають бути у власності та/або користуванні членів фермерського господарства без набуття статусу юрособи.

По-третє, аби усунути правову колізію та надати можливість сімейним фермерським господарствам залучати найманих працівників до сезонних робіт, внесуть відповідні зміни до ПКУ.

По-четверте, тимчасово, на період карантину та протягом трьох місяців після дати його завершення не сплачувати плату за землю (земельний податок та орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності, та за земельні ділянки оздоровчого призначення).

Таку ж пільгу пропонують й для податку на нерухомість для об’єктів нерухомості, які перебувають у власності органів держвлади, органів місцевого самоврядування, приватній власності (в тому числі ті, які передані в оренду), та які використовують для надання послуг з тимчасового розміщення (проживання), харчування, екскурсійних та інших туристичних послуг, послуг санаторно-курортного лікування та/або оздоровчо-рекреаційних послуг.

Також пропонують:

– доповнити перелік документів необхідних для отримання ліцензій на пальне декларацією відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці;

– виокремити в окремий пункт порядок маркування пива, а також сидру і перрі (без додавання спирту), які реалізують в Україні;

– не застосовувати до розливу сидру і перрі (без додання спирту) встановлені обмеження щодо використання спеціальної тари для розливу алкогольних напоїв;

– тимчасово до 31 грудня 2021 року виробники пива (код згідно з УКТ ЗЕД 2203 00) з обсягом виробництва до 2000000 літрів на рік застосовувати ставку акцизного податку 0 гривень за 1 літр пива із солоду (солодове).

Громадяни можуть завантажувати електронні копії нотаріально посвідчених копій документів до заяв про державну реєстрацію, зокрема: документи для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юрособи. Функція реалізована на вебпорталі «Онлайн будинок юстиції» Про це повідомив перший заступник Міністра юстиції.

Одночасно із заявами «Державна реєстрація створення товариства з обмеженою відповідальністю» та «Державна реєстрація переходу юридичної особи на діяльність на підставі власного установчого документа або модельного статуту» можна завантажити електронні копії нотаріально посвідчених копій документів, що посвідчують особу, яка є кінцевим бенефіціарним власником юрособи.

Відповідно до Порядку реєстрації для подачі документів в електронній формі з нотаріально посвідчених копій документів, що посвідчують особу, яка є кінцевим бенефіціарним власником, виготовляють електронні копії шляхом сканування та накладенням кваліфікованого електронного підпису (КЕП) заявника.

Офіс великих платників повідомляє, що наказом Мінфіну № 323 затвердили зміни до Порядку обліку платників податків і зборів. Тим самим удосконалено порядок подачі повідомлення про об’єкти оподаткування за ф. № 20-ОПП.

Відокремлені підрозділи юрособи подають інформацію до контролюючого органу за основним місцем обліку про об’єкти оподаткування, які знаходяться на їх балансі. При цьому, юридична особа інформує про всі об’єкти оподаткування, крім тих, відомості щодо яких надані відокремленими підрозділами такої юрособи до відповідних контролюючих органів..

Повідомленням за ф. № 20-ОПП надається інформація про всі об’єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

Відтепер, під час надання повідомлень за ф. № 20-ОПП має застосовуватися принцип укрупнення інформації, яка надається про об’єкт оподаткування (наприклад, при подачі інформації про об’єкти оподаткування – офіс, склад, магазин, які розташовані в одному офісному центрі за одною адресою буде достатньо надати інформацію за одним із типів об’єктів оподаткування, перелічивши у найменуванні: офіс, склад, магазин).

Принцип укрупнення інформації не застосовується під час надання інформації про об’єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера (наприклад, у повідомленні за ф. № 20-ОПП надається інформація і про земельну ділянку, і про об’єкт нежитлової нерухомості, що розташований на такій земельній ділянці).

Інформація про однотипні (за видом, використанням, станом та видом права власності) автомобільні транспортні засоби, які не є пунктами пересувної роздрібної торгівлі, громадського харчування або послуг, інших ніж пасажирські та вантажні перевезення, може бути подана в повідомленні за ф. № 20-ОПП як узагальнена з типом об’єкта оподаткування «автомобільні транспортні засоби» та зазначенням кількості таких транспортних засобів в графі «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування».

Крім того, повідомлення за ф. № 20-ОПП з інформацією про об’єкти оподаткування, які зареєстровані у відповідному державному органі без присвоєння реєстраційного номера (кадастрового номера, реєстраційного номера об’єкта нерухомого майна), подаються до контролюючого органу за основним місцем обліку виключно в паперовому вигляді із доданням копії документа, що підтверджує реєстрацію такого об’єкта оподаткування у державному органі. Графа 12 «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування» повідомлення за ф. № 20-ОПП у такому разі не заповнюється.

У період карантину значна кількість промислових підприємств або оголосили простій, або зайнялися реконструкцією будівель.

Тому не дивно, що у податківців запитують про те, чи виступають об’єктом оподаткування податком на нерухомість будівлі промисловості (їх частки), що тимчасово не використовують у госпдіяльності у зв’язку з реконструкцією, простоєм.

ДПС вказує на те, що ПКУ не містить норм щодо припинення виконання податкових зобов’язань з податку на нерухомість за об’єкти нерухомості, що перебувають у власності, але тимчасово не використовуються у зв’язку з реконструкцією, простоєм тощо, тому за такі будівлі податок сплачується на загальних підставах.

Проте нагадують, що згідно з пп. «є» п.п. 266.2.2 ПКУ не є об’єктами оподаткування податком на нерухомість будівлі промисловості, віднесені до групи «Будівлі промислові та склади» (код 125) ДК 018-2000, які використовують за призначенням у госпдіяльності суб’єктів господарювання, основну діяльність яких класифікують у секціях B – F КВЕД ДК 009:2010, та яку не здають її власники в оренду, лізинг, позичку.

Податківці відповіли, чи повинні вони надавати розрахунок суми грошового зобов’язання з податку на нерухомість до податкового повідомлення-рішення, яке надсилають (вручають) фізособі.

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку на нерухомість та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилають платнику податку до 01 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

До податкового повідомлення-рішення додають, зокрема, розрахунок (п. 9 розд. II Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Мінфіну від 28.12.2015 р. № 1204):

– податкового зобов’язання (за наявності);

– штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та пені із зазначенням у ньому дати та номера декларації (уточнюючого розрахунку), звіту за відповідний звітний період, щодо якого здійснюють розрахунок;

– іншої інформації, необхідної для їх визначення.

Джерело: zir.tax.gov.ua                                                                                                                                                                                         

 

Джерело: ЛІГА ЗАКОН

Останні публікації

Важливі цифри на 2023 рік

Новий рік — нові показники, які треба застосовувати у розрахунках з фізичними особами. Пропонуємо у зручному табличному форматі важливі цифри на 2023 рік, які завжди

Бухгалтерські новини, 21 – 27 листопада 2022Р

Президент підписав Держбюджет: які основні показники на 2023 рік? 23 листопада В. Зеленський підписав Закон про Держбюджет на 2023 рік. За ним розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму з 1 січня

Підсумки тижня (огляд за 14 — 18 лютого 2022 р.)

ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА Умови встановлення і розміри компенсаційних виплат, в т. ч. і за період відрядження, підприємства визначають самостійно в колдоговорі або іншому локальному

Підсумки тижня (огляд за 31 січня — 4 лютого 2022 р.)

ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА Законодавчими актами, а також цивільним законодавством не передбачений обов’язок будь-якої із сторін ЦПД інформувати ДПС про його укладення, а також відповідальності

Підсумки тижня (огляд за 24 – 28 січня 2022 р.)

ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА Наказом № 2153 затверджено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням. У разі встановлення відносно працівників підприємств,

ПІДСУМКИ ТИЖНЯ (ОГЛЯД ЗА 17 — 21 СІЧНЯ 2022 Р.)

ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ Податківці звертають увагу, що Законом № 1914 запроваджені змінив порядку оподаткування ПДВ для операцій з постачання тютюнових виробів. Тепер встановлений окремий