Відкрито набір до групп навчання «МСФЗ для початківців»; «Право в Україні»; DipIFR rus; CIMA
📚👍🏻Стань кращим фахівцем, пройшовши навчання з професіоналами в Академії «Контінуа прогресіо»!
  • (044) 285-41-41, (050) 477-59-63

Підсумки тижня (огляд за 4 — 6 січня 2021 р.)

Податок на додану вартість

Наказом Мінфіну від 31.12.2020 р. № 842 затверджена Узагальнююча податкова консультація щодо окремих питань оподаткування ПДВ операцій з постачання програмної продукції.

Саме вона надала відповідь на запитання: чи звільняють від ПДВ операції з постачання різних видів програмної продукції.

Зокрема, операції з постачання результатів комп’ютерного програмування у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів та доступу до них, у разі передачі замовнику майнових прав інтелектуальної власності на такі об’єкти, звільняють від оподаткування ПДВ.

Проте операції з постачання систем та/або устаткування/обладнання, складовою яких є програмна продукція без виділення окремої її вартості, оподатковують ПДВ у загальновстановленому порядку.

Джерело: сайт Мінфіну.

В нагоді стане також стаття «Роялті: проблеми трактування» у виданні БУХГАЛТЕР&ЗАКОН.

Із 1 січня 2021 року запрацювали зміни до ПКУ, привнесені Законом № 962 щодо податкових пільг та стимулів для підтримки діяльності у галузі креативних індустрій, культури, туризму, спорту та інших гуманітарних сферах.

Зокрема, запроваджено знижену ставку ПДВ у розмірі 7% для операцій з постачання послуг, пов’язаних зі сферами культури й туризму, зокрема послуг з показу вистав, культурно-мистецьких заходів, проведення екскурсій у музеях, зоопарках і заповідниках та їхнього відвідування.

Знижена ставка ПДВ застосовуватиметься і щодо послуг з розповсюдження, демонстрування, публічного сповіщення й публічного показу фільмів, адаптованих в україномовні версії для осіб з порушеннями зору та порушенням слуху.

Законом № 962 також передбачено, що протягом 2021-2022 років застосовуватиметься знижена ставка ПДВ у розмірі 7% до операцій з постачання послуг з тимчасового розміщування (проживання), що надаються готелями та подібними закладами.

________________________________________

Податок на доходи фізосіб

В ДПС відзначають, що будь-який платник податку може зменшити суму загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді зарплати, на суму податкової соціальної пільги (далі – ПСП) у розмірі, що дорівнює 50% прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року.

ПСП застосовують до доходу, якщо його розмір не перевищує місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.

Тож у 2021 році ПСП дорівнює 1135,0 грн при граничному доході в розмірі 3180,0 грн.

Джерело: роз’яснення ДПС із категорії 103.08.02 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua).

Які показники змінюються у зв’язку із зростанням мінімальної зарплати у 2021 році, читайте за посиланням.

В ГУ ДПС в Івано-Франківській області нагадали про обов’язок роботодавця робити річний перерахунок ПДФО за підсумками 2020 року.

Роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого ПДФО за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги (пп. 169.4.3 ПКУ).

Результати такого перерахунку відображають у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за ф. № 1ДФ.

Якщо після перерахунку виникає недоплата утриманого ПДФО, то суму такої недоплати стягує роботодавець за рахунок суми будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць, а в разі недостатності суми такого доходу – за рахунок оподатковуваних доходів наступних місяців, до повного погашення суми такої недоплати (пп. 169.4.4 ПКУ).

Проте, коли внаслідок перерахунку виникає переплата ПДФО, то на її суму зменшують суму нарахованого податкового зобов’язання платника податку у відповідному місяці.

________________________________________

Єдиний податок

Пресслужба Державної податкової служби України нагадала, що з 1 січня 2021 року згідно з п. 296.1 ПКУ для фізосіб – підприємців – платників єдиного податку І і ІІ груп та платників єдиного податку ІІІ групи, які не є платниками ПДВ, передбачено ведення обліку у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

Для фізосіб – підприємців – платників єдиного податку ІІІ групи, які є платниками ПДВ, передбачено ведення обліку у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів та витрат.

При цьому визначено, що облік доходів і витрат може вестися за власним рішенням платників єдиного податку в паперовому та/або електронному вигляді в довільній формі.

Водночас у ДПС зазначили, що за бажанням платники І – ІІІ груп єдиного податку можуть продовжувати вести облік доходів у книгах за попередньо визначеними формами.

Одночасно повідомили, що реєстрацію книг у контролюючих органах з 01.01.2021 р. скасовано.

________________________________________

Бухгалтерський облік

Мінфін наказом від 28.12.2020 р. № 816 змінив норми Методрекомендацій з бухобліку для суб’єктів держсектору.

Фактично було скасовано вартісний критерій у розмірі 6000 грн для віднесення необоротних активів до МНМА.

При формуванні положень облікової політики бюджетні установи вартісні ознаки предметів, що входять до складу МНМА, можуть установлюватися самостійно, з обґрунтуванням критеріїв щодо визначення таких ознак. Зміна вартісних ознак предметів, що входять до складу МНМА, розглядається як зміна облікових оцінок. У зв’язку із зміною вартісних ознак зміни в бухобліку щодо основних засобів, зарахованих на баланс в попередніх періодах, не проводять.

Також в наказі про облікову політику визначатимуть:

– перелік і склад змінних і постійних загальновиробничих витрат, бази їх розподілу;

– види звітних сегментів та їх пріоритетність;

– строки корисного використання груп довгострокових біологічних активів.

За відсутності затверджених типових форм для оформлення окремих господарських операцій із запасами суб’єкт держсектору може самостійно розробляти і затверджувати у розпорядчому документі про організацію бухобліку відповідні форми необхідних первинних документів, при цьому такі форми первинних документів повинні містити обов’язкові реквізити.

Бюджетні установи отримали оновлену форму акту списання запасів. А записи в оборотні відомості вносяться на підставі первинних прибутково-видаткових документів.

Передбачали додатково, що придбані (збудовані) суб’єктом держсектору або за його замовленням житлові будинки, квартири або інші жилі приміщення включають до складу основних засобів, якщо ці активи контрольовані суб’єктом держсектору, існує ймовірність отримання суб’єктом держсектору майбутніх економічних вигід, пов’язаних з їх використанням, і вартість цих об’єктів може бути визначена. У такому самому порядку обліковують жилі приміщення для військовослужбовців, які будують у військових містечках для їх проживання.

________________________________________

Звітність

Офіс великих платників податків ДПС повідомляє, що Міністерство фінансів наказом № 670 затвердило зміни до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Зокрема, уточнено порядок подання страхувальниками звіту з ЄСВ (далі – Звіт).

Визначено, що у разі припинення або зняття з обліку в податкових органах страхувальник зобов’язаний подати Звіт за останній звітний період до дня державної реєстрації припинення, в якому:

– здійснено державну реєстрацію припинення страхувальника або державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності;

– припинено незалежну професійну діяльність згідно з даними реєстру страхувальників;

– платник втратив статус члена фермерського господарства, набув статусу особи, яка підлягає страхуванню на інших підставах, звільнений від сплати єдиного внеску відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ.

В інших випадках страхувальники, на яких не поширюється дія Закону про держреєстрацію, зобов’язані подати Звіт до дня подання заяви в податкові органи про зняття з обліку платника єдиного внеску.

Разом зі Звітом за останній звітний період страхувальники зобов’язані подати звіти за попередні звітні періоди, якщо вони не подавались.

Із 1 січня 2021 року діють Закони № 115 та № 116, які передбачають єдину звітність про суми утриманого та/або сплаченого ПДФО, а також суми нарахованого ЄСВ. Її подаватимуть щокварталу.

Подати квартальну звітність без помилок та вчасно допоможе онлайн-сервіс Liga:REPORT. У ньому все, що потрібно підприємцю – усі актуальні форми звітів з підказками, шаблони первинних документів, електронна книга обліку доходів. Все це за 28 гривень на місяць. Переконайтеся самі.

Тепер Мінфін наказом від 17.12.2020 р. № 783 вніс зміни до наказу Мінфіну від 02.10.2015 р. № 859, виклавши в новій редакції форму податкової декларації про майновий стан і доходи.

Цей наказ чинний з 1 січня 2021 року, але податкова декларація про майновий стан і доходи у редакції цього наказу подається з 1 січня 2022 року.

Таку декларацію доповнили окремими додатками ЄСВ 1, ЄСВ 2 та ЄСВ 3 та виокремили зобов’язання з ЄСВ в декларації для:

– ФОП, крім осіб, які перебувають на спрощеній системі оподаткування;

– осіб, які провадять незалежну професійну діяльність;

– членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах;

– осіб, які сплачують ЄСВ на умовах договору про добровільну участь у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні.

Також в декларація з’явився додаток КІК «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, визначених з частини прибутку контрольованої іноземної компанії». Цього вимагає Закон № 466, за яким платник податку – резидент, який визнається контролюючою особою щодо контрольованої іноземної компанії, зобов’язаний визначити частину прибутку контрольованої іноземної компанії, включити її до загального оподатковуваного доходу та відобразити в річній податковій декларації.

________________________________________

Банківська діяльність

Із 1 січня працюють зміни до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. № 22. Вони внесені постановою Правління НБУ від 24.04.2020 р. № 56.

Саме ці новації дозволяють вільний вибір працівниками банку для виплати зарплати та визначають нову відомість для бухгалтера.

Супровідною відомістю виступає супровідний документ, який подає платник під час переказу зарплати. Вона містить перелік обов’язкових реквізитів та загальну суму переказу, зазначену в платіжному дорученні.

Платник, якщо це передбачено договором між банком і платником, зможе перерахувати кошти на рахунок банку для подальшого їх переказу цим банком на рахунки отримувачів, які відкриті в цьому банку або в інших банках.

При перерахуванні коштів для виплати зарплати більше ніж одному працівникові разом із платіжним дорученням подається відомість, яка має містити такі обов’язкові реквізити:

– номер рахунку отримувача;

– код отримувача;

– сума платежу;

– підписи платника;

– призначення платежу.

Тож тепер працівник може зазначити бухгалтеру власний рахунок за стандартом IBAN, відкритий у будь-якому банку, а бухгалтер сформує відомість для всіх співробітників, незалежно від банку. Далі банк, який обслуговує роботодавця, автоматично буде переказувати суми коштів, на рахунки, надані працівниками.

Але, аби все це працювало, вказані умови мають бути в договорі із обслуговуючим банком.

________________________________________

Готівкові розрахунки

НБУ знову підтвердив, що оплата за товари (послуги) через Приват24, Ощад24, Монобанк, Liqpay шляхом переказу коштів з рахунку за розпорядженням клієнта є банківською операцією. Цього разу у листі від 30.12.2020 р. № 57-0009/80572 на запит Мінекономрозвитку.

Зазначені вимоги законодавства НБУ просив враховувати при наданні податкових консультацій платникам податків.

Все це пов’язано із тим, що розрахунки за допомогою таких сервісів ДПС трактувала як розрахункову операцію в розумінні Закону про РРО і вимагали формувати від отримувачів переказу за товари (послуги) фіскальний чек.

29.12.2020 року прес-служба ДПС підтвердила лише той факт, якщо споживачі, використовуючи мережу Інтернет, замовляють послуги і розрахунки за них здійснюють виключно із застосуванням електронного платіжного засобу та платіжних систем (LiqPay, Portmone, EasyPay, PayPong, Ipay.ua, City24, Приват24 тощо), то такі операції здійснюють без застосування РРО надавачем послуги.

Це слідувало після того як із 10.12.2020 року завдяки Закону № 1071 РРО не потрібен при розрахунках за послуги, якщо такі розрахунки проводять виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.

Пресслужба Державної податкової служби України інформує, що з 1 січня 2021 року до 1 січня 2022 року реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку другої – четвертої груп (фізособами – підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (1 млн 320 тис грн), незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють:

– реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

– реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;

– реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

________________________________________

Пенсійне і соціальне забезпечення

В ГУ ДПС у Дніпропетровській області звертають увагу на норми Закону № 1071, за яким внесли доповнення до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі – Закон № 1058). Вони стосуються зарахування до страхового стажу періоду, за який сплачено страховий внесок у розмірі, меншому ніж мінімальний.

Якщо у період дії карантину в осіб, які визначені у п. 2 і 3 ст. 11 Закону № 1058 (самозайняті особи) та здійснюють економічну діяльність, основний вид якої тимчасово зупинений рішенням КМУ, внаслідок обмежувальних протиепідемічних заходів, сума сплачених внесків за відповідний місяць є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей місяць до страхового стажу зараховують як повний місяць за умови відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Коли зазначену доплату не здійснили, тоді до страхового стажу зараховують період, визначений за кожен відповідний місяць за формулою:

ТП = Св/В, де:

ТП – тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях;

Св – сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць;

В – мінімальний страховий внесок.

________________________________________

Приватні підприємці

ФОП (крім спрощенців) та особи, які провадять незалежну профдіяльність, які за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року не отримували дохід (прибуток) від діяльності, мають право на списання суми недоїмки ЄСВ, а також штрафів та пені, нараховані на ці суми недоїмки. Про це нагадали в ГУ ДПС в Івано-Франківській області.

Для цього вказаним категоріям самозайнятих осіб необхідно до 1 березня 2021 року звернутися до податкового органу з відповідною заявою. Шаблон такої заяви надали податківці.

Однак платникам ЄСВ, які звернулися із заявами про списання недоїмки, штрафних санкцій та пені у строк до 31.08.2020 року (на підставі Закону № 592), але їх діяльність на момент звернення вже була припинена в періоді з 01.01.2017 року до 03.06.2020 року, звертатися із заявою повторно не потрібно.

При наявності у вказаної категорії платників боргів з ЄСВ, яка виникла після 03.06.2020 року і пізніше, вони зобов’язані повторно подати заяви про списання.

Водночас, всі інші суб’єкти (які не зверталися раніше, або яким було відмовлено у списанні через недотримання вимог обов’язкових документів, необхідних для списання) можуть звернутися із відповідною заявою про списання до податкового органу, у якому вони перебувають (перебували) на обліку як платники ЄСВ.

Списання заборгованості щодо недоїмки зі сплати ЄСВ, несплаченої станом на 01.12.2020 року здійснюватимуть за період з 01.01.2017 року до 01.12.2020 року, а щодо штрафів та пені, нарахованої на ці суми недоїмки – за період з 01.01.2017 року включно до дати подання заяви про списання недоїмки.

________________________________________

Інше

Мінсоцполітики України наказом від 30.09.2020 р. № 672 затвердило нову форму заяви громадської організації осіб з інвалідністю про надання підприємству, організації, які засновані громадськими організаціями осіб з інвалідністю, дозволу на право користування пільгами з оподаткування.

Для отримання відповідного дозволу підприємство чи організація подає таку заяву до обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення.

В газеті «Голос України» від 31.12.2020 року опублікований Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування» від 17.12.2020 р. № 1117-IX.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім змін до пп. 140.5.4, 140.5.51, 140.5.6 ПКУ, що набирають чинності з 1 січня 2022 року.

Тож основні норми Закону запрацюють із 01.01.2021 року.

Саме ним норми щодо КІК відтермінують до 2022 року, пропишуть перехідні положення для «паливного» акцизу, скасують норму в Законі № 466, за якою передбачався строк давності для перевірки ПДФО та військового збору тривалістю в 7 років, змінять положення щодо коригування фінрезультату до оподаткування щодо операцій, які не мають ділової мети.

У зв’язку з тим, що із 1 січня 2021 року впроваджують єдиний рахунок для сплати податків, ДПС навела три простих кроки для платника податків для переходу на єдиний рахунок.

Крок 1. Через Електронний кабінет подати «Повідомлення про використання єдиного рахунку» за формою J/F 1307001.

Крок 2. Отримати квитанцію про включення до Реєстру платників, які використовують єдиний рахунок.

Крок 3. Надати до обслуговуючого банку розрахункові документи із зазначенням реквізитів єдиного рахунку на загальну суму без визначення одержувачів або з визначенням одержувачів.

Платники, які не подали Повідомлення за формою J/F 1307001, продовжують сплачувати платежі безпосередньо на бюджетні/не бюджетні рахунки.

Відмовитися від використання єдиного рахунку можна буде з 1 січня наступного календарного року.

Зверніть увагу, що реквізити рахунків (по областях у форматі xls) наведені тут. Реквізити IBAN-рахунків для сплати ЄСВ в розрізі областей розміщені за посиланням.

________________________________________

До відома

У зв’язку із зростання мінімальної зарплати додаткові бюджетні надходження отримують місцеві бюджети. Адже розміри місцевих податків зростуть, попри те, що самі ставки податків залишилися незмінними.

  1. Ставки єдиного податку встановлюють місцеві ради (п. 293.2 ПКУ) і для:

– 1-ї групи вона складає не більше 10% розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, що у 2021 році складає: 2270 грн х 10% = 227 грн;

– 2-ї групи вона становить не більше 20% розміру мінімальної зарплати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, що у 2021 році дорівнює: 6000 грн х 20% = 1200 грн.

  1. Ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних і юридичних осіб, установлюють за рішенням місцевих рад залежно від місця розташування (зональності) і типів таких об’єктів нерухомості в розмірі, що не перевищує 1,5% розміру мінімальної зарплати, установленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м бази оподаткування (пп. 266.5.1 ПКУ). У 2021 році – 90 грн (6000 грн х 1,5%).
  2. Ставки збору за паркування авто встановлюються за кожен день провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 кв. м площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності, у розмірі до 0,075% мінімальної зарплати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (пп. 2681.3.1 ПКУ), що у 2021 році дорівнює 4,50 грн (6000 грн х 0,075%).
  3. Для транспортного податку об’єктом оподаткування є легкові авто, з року випуску яких минуло не більше ніж 5 років (включно) і середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної зарплати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (пп. 267.2.1 ПКУ), що у 2021 році сягає 2 250 000 грн (6000 грн х 375). Ставка податку незмінна і становить у розрахунку на календарний рік 25 000 грн за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування.
  4. Туристичний збір установлюється за кожну добу тимчасового розміщення особи в місцях проживання (ночівлі) у розмірі до 0,5% — для внутрішнього туризму та до 5% — для в’їзного туризму від розміру мінімальної зарплати, установленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення (пп. 268.3.1 ПКУ). Звісно, конкретну ставку встановлюватиме своїм рішенням відповідна сільська, селищна, міська рада або рада об’єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом і перспективним планом формування територій громад.

На 2021 рік ці межі в перерахунку на гривні становлять: до 30 грн (для внутрішнього туризму) і до 300 грн (для в’їзного туризму).

 

всі послуги

Вибираючи аутсорсинг, ви вибираєте компетентних фахівців, які зможуть грамотно і відповідально вести бухгалтерський облік в установленому порядку.

CIMA

Пропонуємо Вашій увазі інформацію щодо підготовки до екзамену CIMA (англ.Chartered Institute of Management Accountants) — Сертифікований інститут фахівців з управлінського обліку. Програма розроблена «Інститутом присяжних

СІРА

CIPA — це міжнародна сертифікація бухгалтерів для фахівців з країн СНД, які бажають освоїти МСФЗ, навчитися грамотно вести управлінський облік за міжнародними стандартами, а також ефективно оптимізувати податки підприємства.

Підсумки тижня (огляд за 4 — 6 січня 2021 р.)

Податок на додану вартість Наказом Мінфіну від 31.12.2020 р. № 842 затверджена Узагальнююча податкова консультація щодо окремих питань оподаткування ПДВ операцій з постачання програмної продукції.

АССА DipIFR (rus)

ACCA DipIFR rus- Диплом з міжнародної фінансової звітності. Найвищий кваліфікаційний рівень по МСФЗ серед бухгалтерів, аудиторів і фінансистів

ICFM

ICFM предлагает сертификацию и членство профессионалов в области финансового менеджмента. Программа ИСФМ состоит из четырёх направлений, все они были разработаны таким образом, чтобы быть полезными пользователям с различными уровнями знания и опыта. Программа учреждена Институтом Сертифицированных Финансовых Менеджеров Великобритании. (ИСФМ)