Відкрито набір до групп навчання «МСФЗ для початківців»; «Право в Україні»; DipIFR rus; CIMA
📚👍🏻Стань кращим фахівцем, пройшовши навчання з професіоналами в Академії «Контінуа прогресіо»!

Підсумки тижня (огляд за 5 — 9 липня 2021 р.)

Податок на додану вартість

Нормами податкового законодавства передбачено відображення у податковій звітності з ПДВ операцій, здійснених платником податку, а не податкових накладних, які складаються за такими операціями.

Таким чином, якщо платник податку відобразив у податковій звітності з ПДВ операцію, за якою не була складена податкова накладна, то обсяги постачання та сума податку, зазначені у податковій накладній, що була складена на підставі податкового повідомлення-рішення за формою «ПН», повторно в декларації з ПДВ не відображаються.

Якщо така операція не була відображена у податковій звітності з ПДВ, то податкові зобов’язання за такою операцією донараховуює контролюючий органо за результатами перевірки, і додатково в декларації не вказують.

ДПС по-новому затвердила перелік кодів товарів згідно з УКТЗЕД, які застосовують для визначення відповідності податкових накладних/розрахунків коригування, які подано для реєстрації в ЄРПН, критеріям ризиковості здійснення операції при здійсненні автоматизованого моніторингу.

Новий перелік затверджено наказом ДПС від 05.07.2021 р. № 658. До нього увійшли 204 позицій товарів, передусім продукція сільського господарства.

Наказ прийнятий для реалізації норм нового Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 р. № 1165.

________________________________________

Звітність

За потреби у призначенні поза межами звітного кварталу працівникам пенсії, матеріального забезпечення чи страхових виплат від Фондів роботодавець щодо таких осіб подає податковий розрахунок за формою, затвердженою Наказом № 773, з типом форми «Звітний» як «Довідковий».

Читайте: Мінфін оновив додаток 4ДФ податкового розрахунку.

Термін для подання такого розрахунку законодавство не передбачає. Його надають упродовж звітного кварталу при настанні події, яка вимагає такого подання.

В ситуації, коли роботодавець не встигає подати «довідковий» податковий розрахунок до кінця кварталу, в якому настала подія, тоді вже треба подавати його з типом «Звітний». Окремо формувати «довідковий» податковий розрахунок після закінчення звітного кварталу не потрібно.

В «довідковому» податковому розрахунку заповнюють рядки з 01 до 06. Інші рядки заповнювати не потрібно. В рядках 011 заповнюють тип «Звітний», а в рядку 014 – тип «Довідковий». Причину подання «довідкового» податкового розрахунку (призначення пенсії, страхових виплат чи матеріального забезпечення) вказують в шапці додатків, а саме: в додатку Д1 – рядок 035, Д5 – рядок 035, в Д6 – рядок 034.

У разі призначення пенсії «довідковий» звіт повинен містити наступні додатки: Д1, Д6 (при наявності у застрахованої особи спец стажу), Д5 (якщо інформація може вплинути на розрахунок пенсійних виплат).

При призначенні матеріального забезпечення чи страхових виплат додаток Д1 подають за конкретні місяці у межах звітного кварталу. При звільнені чи прийняті застрахованої особи формують додаток Д5.

Якщо у вже поданому «довідковому» звіті виявили помилки, тоді його треба подати повторно з вірними даними.

За повідомленням Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.

Наказом Мінфіну від 19.05.2021 р. № 278 викладено в новій редакції Додаток 4ДФ до податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (Д4).

Зміни внесли також до порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку.

Проте більшість із податковим агентів ці новації не зачеплять. Адже вони покликані привести Наказ № 4 у відповідність із Законом № 962.

Тобто, у додатку 4ДФ з’явиться розділ із зазначенням інформації про доходи у вигляді бюджетного гранту.

Відповідно довідник ознак доходів також доповнили кодами для позначення суми доходу у вигляді бюджетного гранту.

Податковий розрахунок за формою, затвердженою цим наказом, перший раз подають за II квартал 2021 року.

Держстат продовжує оновлювати форми статзвітності на 2022 рік.

Черга дійшла до звітності для сфери торгівлі товарами та послугами.

Наказом Держстату від 25.06.2021 р. № 147 затвердити нові статформи, які уводять в дію, починаючи зі звіту:

1) за січень 2022 року – № 1-опт (місячна) «Звіт про обсяг оптового товарообороту»;

2) за I квартал 2022 року – № 1-опт (квартальна) «Звіт про продаж і запаси товарів (продукції) в оптовій торгівлі».

Починаючи зі звіту за січень 2022 року треба подавати оновлену форму № 1-торг (місячна) «Звіт про товарооборот торгової мережі», а за I квартал 2022 року – № 3-торг (квартальна) «Звіт про продаж і запаси товарів у торговій мережі». Статформи затверджені наказом Держстату від 25.06.2021 р. № 148.

Оновлення зазнала й форма № 1-послуги (квартальна) «Звіт про обсяги реалізованих послуг», яку вперше подаватимемо зі звіту за І квартал 2022 року (наказ Держстату від 25.06.2021 р. № 146).

________________________________________

Банківська діяльність

Суб’єкти господарювання, котрі використовують РРО та/або програмні РРО, повинні враховувати, що Мінфін наказом від 08.06.2021 р. № 329 змінив Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів. А минулого року наказом Мінфіну від 18.06.2020 р. № 306 також змінено норми цього Положення.

Обидва наказу виклали у нових редакціях форми фіскальних касових чеків на товари (послуги) і додали нові реквізити до них.

Тож ДПС пояснює, що до 01.08.2021 року РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких перебували у Держреєстрі РРО до набуття чинності Наказу № 306, проте не перебували на обліку у органах ДПС, обов’язково мають бути доопрацьовані їх виробниками (постачальниками) для можливості виконання вимог щодо форми і змісту розрахункових документів/електронних розрахункових документів, які формують РРО.

РРО мають бути доопрацьовані для можливості відображення у касових чеках:

– найменування суб’єкта господарювання;

– заокруглення суми до сплати;

– зазначення валюти операції;

– найменування платіжної системи.

На додаток згідно із Наказом № 329 до 01.10.2021 року РРО мають бути доопрацьовані для можливості відображення у касових чеках штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої.

________________________________________

Бюджет

Суму податку з об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізосіб, нараховує контролюючий орган за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості (пп. 266.7.1 ПКУ).

Відповідно до пп. 266.7.2 ПКУ ППР про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити платникові податку надсилає (вручає) контролюючий орган за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим періодом.

Водночас фізособі податкове зобов’язання з податку на нерухомість необхідно сплатити протягом 60 днів із дня вручення ППР (пп. 266.10.1 ПКУ). Зазвичай його надсилають рекомендованим листом із повідомленням.

Якщо податкова не надіслала ППР до 1 липня фізособа має право звернутися з письмовою заявою до органів фіскальної служби з метою звірки даних.

Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, установлюються у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних і юридичних осіб, установлюються залежно від місця розташування (зональності) і типів таких об’єктів нерухомості. Розмір ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не може перевищувати 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (пп. 266.5.1 ПКУ).

У 2020 році ставка податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних і юридичних осіб, не може перевищувати 70,85 грн за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Джерело: роз’яснення ДПС у Херсонській області.

ДПС оновила довідники пільг (станом на 01.07.2021 року):

– Довідник № 104/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету;

– Довідник № 104/2 інших податкових пільг.

У довідниках надано перелік пільг, початок та кінець дії пільг із:

– ПДВ;

– податку на прибуток підприємств;

– акцизному податку;

– плати за землю;

– податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки;

– місцевих податках та зборах.

Майте на увазі, що звіт про суми податкових пільг з 2020 року скасовано. Тепер облік сум податкових пільг, отриманих суб’єктами господарювання, здійснюватимуть на підставі інформації, наявної в поданих податкових деклараціях. Як правило, для цього затверджені окремі додатки до декларацій.

________________________________________

Приватні підприємці

Упродовж січня – червня 2021 року 82,4 тис. фізичних осіб зняті з обліку в контролюючих органах без проведення документальних перевірок – зазначає прес-служба ДПС.

Роботу проводять в рамках наказу ДПС від 15.09.2020 р. № 499, яким затверджено Методичні рекомендації щодо організації роботи комісій з розгляду питань доцільності/недоцільності проведення перевірок фізичних осіб у зв’язку з припиненням платників та форму висновку доперевірочного аналізу щодо недоцільності проведення перевірки. Вони покликані спростити та прискорити процес припинення ФОП, які не здійснювали господарську діяльність, шляхом зняття таких платників з обліку в контролюючих органах без проведення перевірки.

Нещодавно наказом ДПС від 04.06.2021 р. № 568 внесені зміни до цих Методрекомендацій, якими розширено коло платників, відносно яких може бути прийнято рішення щодо недоцільності проведення перевірки.

За січень – червень 2021 року зазначеними вище комісіями розглянуто 112,7 тис. висновків доперевірочного аналізу щодо недоцільності проведення перевірки. Надалі робота щодо зняття з податкового обліку платників податків – фізичних осіб, які подали заяви на припинення, триватиме.

Наказом Мінфіну від 13.05.2021 р. № 261 затверджена типова форма, за якою здійснюють облік доходів і витрат ФОП і фізичні особи, які провадять незалежну профдіяльність, а також Порядку її ведення.

Облік доходів і витрат ведуть в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі засобами електронного кабінету.

При веденні обліку доходів і витрат у паперовому вигляді самозайнята особа зобов’язана виконувати записи розбірливо чорнилом темного кольору або кульковою ручкою. Внесення виправлень здійснюють шляхом створення нового запису, який засвідчують підписом самозайнятої особи.

У разі ведення обліку доходів і витрат в електронному вигляді самозайнята особа зобов’язана вести таку форму у форматі EXCEL, крім випадку ведення обліку доходів і витрат в електронній формі засобами електронного кабінету.

Якщо облік доходів і витрат будуть вести в електронній формі засобами електронного кабінету, тоді самозайнята особа зобов’язана отримати кваліфікований сертифікат відкритого ключа,

Окрім власне типової форми обліку доходів і витрат, додаток до неї містить форму для обліку амортизаційних відрахувань основних засобів та нематеріальних активів. Однак він не обов’язковий для заповнення, а його дані розраховують за бажанням платника.

Водночас втрачає чинність наказ Міндоходів від 16.09.2013 р. № 481, яким затверджено форму Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть ФОП, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Мінфін презентував проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо впровадження електронних перевірок (е-аудит)».

Документ пропонує зміни до ПКУ в частині обов’язку платників податків подавати до органів ДПС експортовані з вихідної системи обліку достовірні дані про наявність та стан активів, власного капіталу та зобов’язань, а також зміни у фінансово-господарському стані платника податків за звітний (податковий) рік у вигляді стандартного аудиторського файла (SAF-T) протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Для великих платників податків такий обов’язок хочуть увести із 01.01.2025 року, а для платників, визначених ст. 180 ПКУ, – із 01.01.2027 року.

Звісно ж передбачать відповідальність платників податків за неподання, несвоєчасне подання, подання з помилками стандартного аудиторського файла (SAF-T) в передбачені терміни.

В доповнення до цього пропонують вести регістри бухобліку в електронній формі.

В ГУ ДПС у Запорізькій області нагадали, що платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік в контролюючих органах:

– за місцезнаходженням юридичних осіб (основне місце обліку);

– за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку) ( п. 63.3 ПКУ).

Отже, юридична особа повинна стати на облік в контролюючому органі:

– за місцем розташування офісу, тобто основне місце обліку;

– в контролюючому органі за місцем розташування (реєстрації) підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

 

Останні публікації

Важливі цифри на 2023 рік

Новий рік — нові показники, які треба застосовувати у розрахунках з фізичними особами. Пропонуємо у зручному табличному форматі важливі цифри на 2023 рік, які завжди

Бухгалтерські новини, 21 – 27 листопада 2022Р

Президент підписав Держбюджет: які основні показники на 2023 рік? 23 листопада В. Зеленський підписав Закон про Держбюджет на 2023 рік. За ним розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму з 1 січня

Підсумки тижня (огляд за 14 — 18 лютого 2022 р.)

ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА Умови встановлення і розміри компенсаційних виплат, в т. ч. і за період відрядження, підприємства визначають самостійно в колдоговорі або іншому локальному

Підсумки тижня (огляд за 31 січня — 4 лютого 2022 р.)

ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА Законодавчими актами, а також цивільним законодавством не передбачений обов’язок будь-якої із сторін ЦПД інформувати ДПС про його укладення, а також відповідальності

Підсумки тижня (огляд за 24 – 28 січня 2022 р.)

ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА Наказом № 2153 затверджено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням. У разі встановлення відносно працівників підприємств,

ПІДСУМКИ ТИЖНЯ (ОГЛЯД ЗА 17 — 21 СІЧНЯ 2022 Р.)

ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ Податківці звертають увагу, що Законом № 1914 запроваджені змінив порядку оподаткування ПДВ для операцій з постачання тютюнових виробів. Тепер встановлений окремий