Відкрито набір до групп навчання «МСФЗ для початківців»; «Право в Україні»; DipIFR rus; CIMA
📚👍🏻Стань кращим фахівцем, пройшовши навчання з професіоналами в Академії «Контінуа прогресіо»!

Підсумки тижня (огляд за 6 — 10 липня 2020 р.)

Замовити консультацію можно в будь-якій зручній для вас формі

________________________________________

Праця і заробітна плата

Підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві, в установі, організації – перша і визначальна умова для коригування виплат, які враховують при розрахунку середнього заробітку. Особливо це актуально в період літніх відпусток. Адже саме за показником скоригованого середнього заробітку треба оплачувати час відпусток.

Проте саме по собі підвищення посадових окладів (тарифних ставок) ще не привід проводити коригування середнього заробітку. За яких умов проводять коригування середнього заробітку читайте у статті «Коригування середнього заробітку при обчисленні відпускних у 2020 році».

І пам’ятайте, жодні фінансові труднощі не позбавляють обов’язку скоригувати заробіток для обрахунку сум відпускних, тобто не можна застосувати коефіцієнт підвищення величиною в одиницю.

Якщо роботодавець не провів коригування середнього заробітку, обчислюючи відпускні, то це інспектори праці розцінюють як порушення інших вимог законодавства про працю.

Податківці повідомляють, що відповідно до Порядку № 413 повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів ДПС за місцем обліку їх як платника ЄСВ за формою згідно з додатком до Порядку № 413 до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором. Роблять це одним із таких способів:

– засобами електронного зв’язку з використанням кваліфікованого електронного підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронних довірчих послуг;

– на паперових носіях разом з копією в електронній формі;

– на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п’ятьма особами.

Інформація, що міститься у повідомленні про прийняття працівника на роботу, вноситься до реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб відповідно до Закону про ЄСВ.

Єдиний виняток – можна не подавати повідомлення про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації. Такі відомості органи ДПС отримують самостійно з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.

У Головному управлінні Держпраці у Дніпропетровській області розповіли як замість щорічної відпустки отримати грошову компенсацію.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону «Про відпустки» передбачено заміну частини щорічної відпустки грошовою компенсацією за бажанням працівника. Разом з цим, тривалість наданої працівнику щорічної та додаткових відпусток не має бути меншою ніж 24 календарні дні. Тому, компенсація можлива лише в межах робочого року та після його закінчення за умови, якщо працівник використав 24 календарні дні щорічної основної та додаткових відпусток за цей робочий рік.

Якщо ж у працівника є невикористані щорічні основні відпустки тривалістю 24 календарні дні кожна, то компенсації він отримати не зможе. Така вимога пов’язана з тим, що відпустка надається працівнику насамперед для відпочинку та зміцнення здоров’я, тому закон і забороняє роботодавцю компенсувати грошима ненаданий відпочинок. Окремій категорії працівників, а саме особам віком до 18 років, заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

Як наголосили у Держпраці, накопичувати, а потім використовувати або отримувати компенсацію можна тільки за щорічні відпустки, які передбачені п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону «Про відпустки», та додаткову соціальну відпустку на дітей відповідно до ст. 19 цього ж Закону. До таких відпусток належать:

– щорічна основна відпустка;

– щорічна додаткова відпустка за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці;

– щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці;

– інші щорічні додаткові відпустки, передбачені законодавством;

– додаткова соціальна відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – інваліда з дитинства підгрупи А групи І.

Якщо працівник звільняється і має невикористані відпустки за минулі роки чи поточний рік, але не хоче їх брати, підприємство виплачує йому грошову компенсацію за всі дні цих відпусток. Незалежно від того, за який рік надається відпустка, для обчислення відпускних враховується середній заробіток працівника за останні 12 календарних місяців. Сума компенсації обчислюється як добуток середньоденного заробітку та кількості календарних днів невикористаних відпусток. Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – інваліда з дитинства підгрупи А I групи, надається не за робочий, а за календарний рік. Тому у разі звільнення працівника на початку або в середині року йому виплачується компенсація за таку відпустку повної тривалості.

________________________________________

Податок на додану вартість

ДПС розглянула випадок, коли платник ПДВ – виробник м’ясної продукції реалізує таку продукцію роздрібним торгівельним мережам (супермаркетам). Причому з метою збільшення попиту на таку продукцію платник податку отримує від покупців продукції (торговельних мереж) маркетингові послуги. В бухобліку платник податку обліковує плату за такі маркетингові послуги як зменшення виручки за поставлену продукцію.

У цій ситуації мають місце дві різні операції з постачання, які підлягають оподаткуванню ПДВ:

– перша – операція з постачання платником податку товарів (власновиробленої продукції) торгівельній мережі;

– друга – операція з постачання торгівельною мережею маркетингових послуг платнику податку.

За операцією з постачання торгівельній мережі товарів (власновиробленої продукції) платник податку повинен визначити податкові зобов’язання виходячи з договірної вартості таких товарів, скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну.

За операцією з постачання торгівельною мережею платнику податку маркетингових послуг така торгівельна мережа повинна визначити податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з договірної вартості таких маркетингових послуг, скласти на платника податку і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну.

Підстав для складання розрахунку коригування до податкової накладної, складеної за операцією з постачання товарів (власновиробленої продукції), у зв’язку з отримання маркетингових послуг від покупця таких товарів (торгівельної мережі), у цьому випадку не виникає.

Джерело: ІПК ДПСУ від 30.06.2020 р. № 2602/6/99-00-05-06-02-06/ІПК

ДПС розглянула випадок, коли на дату постачання товарів/послуг були внесені зміни до умов договору в частині зменшення ціни. Причому обсяг залишається незмінним і надміру сплачені кошти не зараховуються в рахунок оплати іншого товару/послуги, а будуть повернуті покупцю у наступному звітному періоді.

За словами контролерів, у такому разі постачальник має скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на попередню оплату, в усіх рядках якого у графі 2.1 має зазначити код причини коригування «101», що відповідає причині коригування «Зміна ціни».

Усім рядкам, пов’язаним з коригуванням одного рядка податкової накладної, присвоюється однаковий порядковий номер групи коригування.

Оскільки у розглянутій ситуації змінюється лише ціна (у бік зменшення), то у розрахунку коригування до податкової накладної, попередньо складеної постачальником товарів/послуг на дату отримання попередньої оплати від покупця, заповнюється два рядки, а саме:

– у першому рядку зі знаком «-» (виводяться в «0») відповідні показники рядка податкової накладної, що коригується (кількість, обсяг постачання та сума ПДВ);

– у другому рядку, який додається і є новим для податкової накладної, зазначаються правильні показники з урахуванням нової ціни, діючої на дату складання розрахунку коригування.

Джерело: роз’яснення ДПС із категорії 101.15 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua)

________________________________________

Податок на прибуток

Починаючи із 23.05.2020 р. діє норма пп. 140.4.5 ПКУ, котра визначає нову податкову різницю у правонаступника щодо врахування від’ємного значення оподаткування реорганізованого платника. Вона передбачена Законом № 466. Її застосування пояснюють в ГУ ДПС у Запорізькій області.

Тому фінрезультат до оподаткування платника податку на прибуток -правонаступника зменшують на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування податкового (звітного) періоду, яке обліковувалось у платника податку, який реорганізується шляхом:

– приєднання, злиття, перетворення у періоді затвердження передавального акта;

– поділу, виділу у періоді затвердження розподільчого балансу пропорційно до отриманої частки майна згідно з розподільчим балансом.

Таке зменшення застосовують за одночасного дотримання двох умов:

– у межах сум власного капіталу платника податку, який припиняється, станом на кінець попереднього податкового (звітного) року;

– якщо платник податку, який припиняється, та платник податку – правонаступник були пов’язаними особами більше ніж 18 послідовних місяців до дати завершення приєднання (злиття).

В податковій декларації з податку на прибуток підприємств за півріччя 2020 року такі правонаступники (до внесення змін до декларації) можуть відобразити суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника податку, який реорганізується, – у рядку 3.2.4 додатка РІ до декларації.

Нещодавно ми коментували лист ДПСУ від 04.06.2020 р. N 8939/7/99-00-07-02-01-07, у якому податківці надали актуальні роз’яснення щодо деяких прибуткових новацій, унесених до ПКУ завдяки Закону № 466, й особливостей заповнення Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за звітні періоди 2020 року

І ось фіскальний орган зробив черговий важливий крок – видав Інформлист № 12. Серед іншого в ньому приховані дуже цікаві роз’яснювальні «перли». Аби ви у цьому переконалися, наведемо декілька тез фіскального органу.

  1. Податківці підтвердили, що для застосування в податковому обліку з 01.04.2020 «виробничого» методу амортизації до ОЗ, які вже розпочали амортизувати за іншими методами, платники могли провести інвентаризацію таких ОЗ станом на 01.04.2020 р. Тобто, так би мовити, «заднім числом» («у ІІ кварталі 2020 року, але після 22 травня»).
  2. Контролери пояснили, що платник може переобчислити податкову амортизацію відповідних ОЗ (щодо яких згідно з п. 431 підрозділу 4 р. ХХ ПКУ дозволено застосовувати т.зв. прискорену амортизацію з 01.01.2020 р.) заднім числом (з початку року), і відобразити її збільшену суму в декларації (у додатку АМ) за півріччя 2020 року. Також, на їх думку, доцільно, щоб рішення платника податку про застосування прискореної податкової амортизації було формалізоване у Наказі керівника підприємства про Облікову політику, або іншому розпорядчому документі, який регулює застосування методів нарахування амортизації для податкових цілей на підприємстві.
  3. Податківці висловили думку, що новоспечена 30 %-ва річна збільшувальна різниця з пп. 140.5.51 ПКУ стосується, зокрема, й операцій дарування на користь перелічених у ньому низькоподаткових нерезидентів.

Оскільки дисконтування довгострокової заборгованості перед пов’язаним нерезидентом має вплив на фінрезультат – виникає питання чи матиме ця операція «трансфертно-ціноутворювальні» наслідки.

На думку податківців, сама операція дисконтування не є операцією з контрагентом, а є розрахунковою величиною. Тому для цілей застосування трансфертного ціноутворення не вважається контрольованою і не враховується для обчислення обсягу господарських операцій платника податків з кожним контрагентом.

Такого висновку контролери доходять з наступних положень:

– господарською операцією для цілей ТЦУ є всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків;

– об’єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом коригування фінрезультату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності відповідно до положень бухобліку, на різниці, які виникають відповідно до положень податкового законодавства;

– різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з дисконтування фінансових активів не передбачено.

Джерело: ІПК ДПСУ від 24.06.2020 р. № 2552/6/99-00-05-05-02-06/ІПК

________________________________________

Податок на доходи фізосіб

Податківці відповіли, чи можна повернути ПДФО та як відобразити в ф. 1ДФ суму переплати податку при припиненні трудових відносин із працівником та проведенні перерахунку ПДФО. Ситуація ускладняється тим, що сума такої переплати перевищує суму податкового зобов’язання, яка виникла за результатами остаточного розрахунку.

Якщо після здійсненого остаточного розрахунку виникає переплата ПДФО, то на її суму податковий агент зменшує суму нарахованого податкового зобов’язання платника податку за місяць такого остаточного розрахунку та відображає це в ф. № 1ДФ. Відповідно на суму переплати зменшують зобов’язання податкового агента по сплаті ПДФО в бюджет у податковому періоді (місяці) остаточного розрахунку.

У разі ж перевищення суми переплати, яка виникла за результатами остаточного розрахунку, над сумою податкового зобов’язання платника податку, ПКУ не передбачено повернення суми такого перевищення. Виключення становлять випадки, коли переплата виникла у результаті допущення податковим агентом помилки при нарахуванні (утриманні) ПДФО за будь-який період (місяць) звітного року.

 

________________________________________

Єдиний податок

Податківці повідомили про відповідальність ФОП за неналежне ведення обліку доходів та витрат

Підприємці з числа платників єдиного податку І – ІІІ груп повинні дбати про належну організацію ведення обліку своєї діяльності та зберігання підтверджуючих документів.

У разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів платник податків зобов’язаний у п’ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити (із наданням оформлених відповідно до законодавства документів, підтверджуючих настання події, що призвела до такої втрати, пошкодження або дострокового знищення документів), зокрема, контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому для подання податкової звітності.

Відновити втрачені документи платник податків зобов’язаний протягом 90 календарних днів з дня надходження такого повідомлення.

У разі невідновлення документів або їх повторної втрати, пошкодження чи дострокового знищення, що відбулися після використання платником права на їх відновлення, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення звітності.

Також у разі втрати Книги обліку ФОП – платник єдиного податку повинен звернутися до органів внутрішніх справ для подання заяви про втрату Книги та отримати довідку про подання такої заяви.

Незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

До того ж, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат тягне за собою попередження або накладення адмінштрафу у розмірі від 51 до 136 грн.

Джерело: ро’зяснення ДПС із категорії 107.01 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua)

У Головному управлінні ДПС у Луганській області нагадали, що платники єдиного податку І і ІІ груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів (п. 295.5 ПКУ).

Якщо підприємець вже сплатив авансовий внесок за місяць, в якому він був на лікарняному, або планує бути у відпустці (наприклад, у разі сплати єдиного податку авансом за квартал), така сума за його заявою зараховується в рахунок майбутніх платежів з єдиного податку.

Інформація про період щорічної відпустки і терміни тимчасової втрати працездатності з обов’язковим додаванням копії листка непрацездатності подається за заявою у довільній формі (пп. 298.3.2 ПКУ).

З метою уникнення порушення термінів сплати авансових платежів податківці рекомендують подавати до контролюючого органу заяву щодо періоду щорічної відпустки до початку відпустки. До речі щодо строків подання заяви платниками єдиного податку ІІ групи та порядку надання відповідної відпустки йшлося в індивідуальній податковій консультації від 28.08.2019 № 4017/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.

Зверніть увагу! Якщо тривалість відпустки є меншою одного календарного місяця, то підстави для звільнення від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця відсутні. Нормами ПКУ не передбачено розірвання строків відпустки. А ще на час відпустки платники єдиного податку не звільняються від сплати інших податкових платежів і подання звітності.

Якщо підприємець в обраний ним період відпустки (вказаний у заяві) хворів і така хвороба тривала 30 і більше календарних днів – він має право відкликати заяву. Але при цьому потрібно встигнути до початку відпустки.

Якщо платник єдиного податку хворів 30 і більше календарних днів та при цьому хвороба розпочалась до 20 числа місяця та закінчилась у наступному(их) місяці(ях), то такий платник звільняється від сплати єдиного податку лише за календарний(і) місяць(і) (в якому(их) почав хворіти (хворів)), а за наступний календарний місяць, в якому відповідно до листка непрацездатності хвороба закінчилась, сплачує єдиний податок відповідно до норм ПКУ.

На період відпустки чи лікарняного повинна бути припинена діяльність та відсутній дохід. Якщо на поточний рахунок в період відпустки чи лікарняного надійдуть грошові кошти, у ФОП має бути документальне підтвердження того, що це кошти за товари (послуги), поставлені до початку відпустки чи лікарняного, або ж раніше був укладений договір, який передбачає перерахування передоплати.

________________________________________

Звітність

У головному податковому відомстві звернули увагу на новації, привнесені Законом № 466 щодо посилення відповідальності за неподання чи несвоєчасне подання податкової звітності:

– штраф в розмірі 340 грн за кожне неподання або несвоєчасне подання;

– штраф в розмірі 1020 грн за кожне неподання або несвоєчасне подання на платника, що протягом року вже був оштрафований за таке порушення.

У даному випадку мова не йде про встановлення якогось нового виду відповідальності – неподання декларацій вважалося порушенням й до 23 травня 2020 року.

Згідно з п. 11 підрозд. 10 розд. XX ПКУ штрафи застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо їх застосування. А відповідно до ст. 58 Конституції України та Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 р. № 1-рп/99, якщо подія, факт визначались як правопорушення відповідно до законодавчого акту, у редакції чинній до внесення відповідних змін, і ця ж подія, факт визначаються як правопорушення в новій редакції відповідного положення законодавчого акту, за вчинення якого також застосовується юридична відповідальність, то застосовується відповідальність, яка є чинною на момент її застосування.

Тож податківці доходять висновку – якщо платником податків до 23.05.2020 р. було не подано або несвоєчасно подано податкову звітність, то при винесенні податкового повідомлення-рішення після 23.05.2020 р. застосовуються штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірах, чинних на день прийняття відповідного податкового повідомлення-рішення.

________________________________________

Готівкові розрахунки

Програмні РРО мають почати використовувати уже із 1 серпня 2020 року, що передбачає Закон України від 20.09.2019 р. № 128-IX.

Мін’юст уже зареєстрував накази Мінфіну, якими затверджені:

– порядок реєстрації та застосування програмних РРО:

– форми і зміст розрахункових документів.

Зокрема, наказом Мінфіну від 23.06.2020 р. № 317 затверджено порядки:

– реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій (ПРРО);

– визначення діапазону, видачі, резервування, використання фіскальних номерів, що присвоюються електронним розрахунковим документам під час роботи ПРРО в режимі офлайн.

Другим наказом Мінфіну від 18.06.2020 р. № 306:

– вдосконалено форму і зміст розрахункових документів, що РРО та/або ПРРО;

– затверджено нову форму розрахункового документа для операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів;

– забезпечено можливість зазначення штрихкодів товарів.

Також зміни торкнулись Порядків щодо реєстрації РРО та КОРО, зокрема можливості створення документів у паперовій та/або електронній формі.

Вже з 1 серпня 2020 року фіскальний додаток для програмного РРО буде доступний для повноцінного використання всіма бажаючих на безоплатний основі.

Зверніть увагу, що до 01 серпня 2021 року вимоги до форми і змісту розрахункових документів в частині: створення електронних розрахункових документів; відображення найменування суб’єкта господарювання; цифрового значення штрихового коду товару; заокруглення суми до сплати; зазначення валюти операції; найменування платіжної системи; QR-коду не поширюються на розрахункові документи, що створюються РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Держреєстру РРО та які не перебували на обліку в контролюючих органах до дня набрання чинності Наказом № 306.

Джерело: сайт Мінфіну.

Програмні РРО мають почати впроваджувати вже з 1 серпня. Ця відправна дата визначена Законом України від 20.09.2019 р. № 128-IX. Мінфін спільно з ДПС завершують підготовку до запуску безкоштовного фіскального додатку для програмного РРО.

Офіс великих платників повідомляє про форми електронних документів, які мають застосовуватись суб’єктами господарювання при використанні програмних РРО .

Для перегляду доступні, зокрема форми для реєстрації/перереєстрації/скасування реєстрації програмних РРО, а також необхідні під час застосування програмних РРО:

– Заява про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій – J/F 1316602 (Форма № 1-ПРРО);

– Повідомлення про виявлення несправностей програмного реєстратора розрахункових операцій – J/F 1316701 (Форма № 2-ПРРО);

– Повідомлення про відкриття зміни програмним реєстратором розрахункових операцій – J/F 1316801 (Форма № 3-ПРРО);

– Повідомлення про проведення розрахункових операцій у період відсутності зв’язку між програмним реєстратором розрахункових операцій та фіскальним сервером – J/F 1316901 (Форма № 4-ПРРО);

– Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката відкритого ключа (для повідомлень щодо сертифікатів відкритих ключів, які застосовуються в ПРРО) – J/F 1391801.

________________________________________

Пенсійне і соціальне забезпечення

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, що допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), нарахована (виплачена) ФОП Фондом, є об’єктом оподаткування ПДФО та військовим збором, а Фонд є податковим агентом щодо такого доходу.

Річ у тім, що страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають, зокрема, фізичні особи – підприємці (ФОП), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах. Норми встановлені в ст. 18 Закону № 1105.

Оподаткування доходів ФОП визначено ст. 177 ПКУ. Доходом ФОП є доходи, отримані виключно від здійснення підприємницької діяльності. Відповідно до п. 177.6 ПКУ у разі якщо ФОП отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб.

Підпунктом 4 п. 292.11 ПКУ передбачено, що до складу доходу ФОП – платника єдиного податку, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються, зокрема суми коштів цільового призначення, що надійшли від фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Дохід у вигляді матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), який виплачується Фондом соціального страхування України не включається до доходу ФОП, проте оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податків – фізичних осіб. Разом з тим, об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).

________________________________________

Приватні підприємці

Тимчасово, за періоди з 1 березня по 31 травня 2020 року самозайняті особи звільнені від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ «за себе». Останнє продовження цього строку виписано Законом України від 13.05.2020 р. № 591-IX, який діє із 29.05.2020 р.

Також Закон про ЄСВ не передбачає, аби самозайняті особи відмічали десь у звітності з ЄСВ або ж подавали заяви, щоб скористатися правом на тимчасове звільнення від нарахування та сплати ЄСВ.

Але ті, хто скористався звільненням від нарахування та сплати ЄСВ за березень-квітень-травень 2020 року, у формі №Д5 не повинні показувати суму доходу та суму ЄСВ. Інакше під час декларування доходу та сум ЄСВ у звітності доведеться сплатити ЄСВ.

Податківці пояснили, як заповнити показники графи 3 таблиці 1 Звіту з ЄСВ (форма № Д5 (річна)) при визначенні бази нарахування ЄСВ за звітний рік платниками, звільненими від сплати ЄСВ «за себе».

У разі звільнення від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ за періоди з 01 по 31 березня, з 01 по 30 квітня та з 01 по 31 травня 2020 року показники графи 3 «Сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації/Самостійно визначена сума доходу/Частка розподіленого доходу» таблиці 1 Звіту (Форма № Д5 (річна)) (далі – Звіт), заповнюють таким чином:

– ФОП на загальній системі оподаткування та особами, які провадять незалежну профдіяльність, – в рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначають середньомісячний оподатковуваний дохід. Його визначають розділивши річний чистий дохід (прибуток), задекларований у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, на кількість місяців, протягом яких такий платник перебував на обліку як платник ЄСВ;

– ФОП на спрощену систему оподаткування – в рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначають самостійно визначену сума доходу, яка не може бути меншою за розмір мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць;

– членами фермерського господарства – в рядках у розрізі кожного календарного місяця зазначають середньомісячний оподатковуваний дохід. Його визначають розділивши річний розподілений дохід, отриманий такими платниками від чистого прибутку фермерського господарства у звітному році, який підлягає оподаткуванню ПДФО, на кількість місяців, протягом яких такий платник перебував на обліку як платник ЄСВ.

Водночас у графі 4 «Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини» таблиці 1 Звіту в місяцях звільнення від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ (березень, квітень, травень 2020 року) проставляють прочерки, а показники інших календарних місяців, протягом яких такий платник перебував на обліку як платник ЄСВ заповнюються на загальних підставах, визначених ст. 7 Закону про ЄСВ та розд. IV Інструкції № 449.

________________________________________

Зовнішньоекономічна діяльність

Новий Закон «Про Митний тариф України», офіційно опублікований напередодні у «Голосі України», набув чинності 3-го липня з 00 год.. Про це інформує сайт ДМС. Відтепер Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі – УКТЗЕД) приведена у відповідність до сучасної редакції Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації (останньої версії 2017 р.). До цього українська митниця працювала за редакцією УКТЗЕД, побудованою на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів 2012 р.

Усі зміни в сучасній версії УКТЗЕД є дзеркальним відображенням (автентичним перекладом) змін, що відбулися при переході до Гармонізованої системи сучасної версії 2017 року. Загалом в останнє видання Гармонізованої системи 2017 р було внесено 233 правки, які, відповідно, мають бути враховані і у вітчизняній УКТЗЕД.

Так, наприклад, було створено нову окрему товарну позицію 9620, до якої відносять моноподи, триподи (триноги), селфі-палки. Натомість дві товарні позиції 2848 (неорганічні фосфіди) та 8469 (друкарські машинки) були вилучені через мізерні обсяги торгівлі. При цьому, у зв’язку із збільшенням обсягів торгівлі, створені нові коди для таких товарів, як мандарини та клементини, безалкогольне пиво, вино в контейнерах (bag-in-box), коензим Q10 тощо. Цілу низку змін здійснено для виокремлення антималярійних товарів в окремі коди. Для кращого розуміння, формулювання «дитяче харчування» («infant food»), замінено словами «продукти, призначені для немовлят або дітей молодшого віку» (Food suitable for infants and young children).

Фактично УКТЗЕД в редакції Митного тарифу України є багатогранним, об’ємним та складним документом, яким встановлені коди для величезної кількості товарів (біля 11 тис. 10-значних кодів).

Для правильної класифікації товарів розроблені Перехідні таблиці від УКТЗЕД 2012 р. до УКТЗЕД версії 2017 року, які затверджені наказом Державної митної служби від 01.07.2020 р. № 234.

________________________________________

Контроль і відповідальність

Анонімне звернення не може бути підставою для ініціювання інспекційного відвідування органів Держпраці. Про це йдеться у рішенні Полтавського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 р. у справі № 440/482/20.

Ситуація, розглянута судом, полягала в тому, що підставою для проведення перевірки Управління Держпраці у Полтавській області стосовно ФОП стало звернення особи.

Питання дотримання ФОП правил оформлення трудових відносин стосовно фізособи, яка вказана у зверненні, не перевірялися та відповідні порушення не встановлені та актом інспекційного відвідування не зафіксовані. Натомість, інспекційне відвідування встановило порушення правил оформлення трудових відносин стосовно іншої особи яка із заявою (зверненням) про порушення правил оформлення трудових відносин стосовно неї не зверталася.

Суд встановив, що при прийнятті рішення про призначення інспекційного відвідування не взято до уваги, що звернення особи є анонімним, і не може бути підставою для проведення перевірки. Це підтверджується наявним в матеріалах справи актом обстеження матеріально – побутових умов проживання сім’ї, згідно якого в домогосподарстві по вказаною адресою у зверненні ніхто не проживає, електропостачання та газопостачання до будинку відключено. Відсутня в місцевій раді інформація про осіб, зареєстрованих за вказаною адресою.

Тому в силу приписів ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» заява була анонімним зверненням і розгляду не підлягала.

Головне управління ДПС в Одеській області повідомило про нові штрафні санкції за невчасну реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних (далі – ПН/РК), в яких не зазначаються суми ПДВ. Йдеться про штрафи, які запрацювали завдяки внесеним Законом № 466 змінам до ПКУ.

Йдеться про відповідальність за:

– ПН/РК, складені на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування ПДВ;

– ПН/РК, складені на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;

– ПН, складені відповідно до п. 198.5 ПКУ у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» – «г» цього пункту, та РК, складені до таких ПН;

– ПН, складені відповідно до ст. 199 ПКУ, та РК, складені до таких податкових накладних;

– ПН, складені відповідно до аб. 11 п. 201.4 ПКУ.

За порушення граничного строку реєстрації таких ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) на платника податку накладається штраф в розмірі 2% обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 1020 грн (п. 1201.1 ПКУ).

Якщо за результатами податкової перевірки встановлено відсутність реєстрації таких ПН/РК в ЄРПН, на платника податку накладається штраф у розмірі 5 % обсягу постачання (без ПДВ), але не більше 3400 грн (п. 1201.2 ПКУ).

Отже, штрафи за невчасну реєстрацію в ЄРПН застосовуються і до ПН/РК, в яких не зазначаються суми ПДВ. У таких випадках штрафні санкції нараховуються у відсотках до обсягу постачання, встановлених Законом № 466.

Порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого для реєстрації всіх інших ПН та/або РК в ЄРПН, тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 10 до 50% суми ПДВ, зазначеної в таких ПН/РК в залежності від кількості календарних днів порушення строку реєстрації (п. 1201.1 ПКУ).

Відсутність реєстрації протягом граничного строку всіх інших ПН та/або РК в ЄРПН, про що зазначено в ППР, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, – тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50% суми податкових зобов’язань з ПДВ, вказаної у такій ПН та/або РК, або від суми ПДВ, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо ПН на таку операцію не складено.

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Так, форма Книги, яку ведуть фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядок її ведення затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 р. № 481.

Згідно зі ст. 121 ПКУ ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених ПКУ, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 2040 гривень.

Статтею 1641 КпАП визначено, що неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат громадянами, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від 51 до 136 грн. Ці ж дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від 85 до 136 грн.

Податківці додають, що Постановою КМУ № 211, що діяла до 21.05.2020 р., та пп. 2 п. 5 Постанови КМУ № 392 на період дії карантину тимчасово дозволено фізособам – підприємцям та фізособам, які провадять незалежну професійну діяльність, вести облік доходів і витрат без використання книг обліку доходів і витрат (книг обліку доходів), якщо ведення зазначених книг повинно розпочатися після встановлення карантину, за умови подальшого подання такими особами книг обліку доходів і витрат (книг обліку доходів), до яких внесені дані про доходи і витрати, отримані (здійснені) ними, для реєстрації до контролюючих органів протягом трьох місяців з дня прийняття рішення про відміну карантину.

________________________________________

Інше

ДПС змінює структуру реєстраційного (облікового) номера платника податків, який присвоює контролюючий орган. Вона матиме такий вигляд:

– XX000000К, де:

– XX – приймає значення 77 – для платників податків – резидентів, 88 – для платників податків – нерезидентів;

– 000000 – порядковий номер;

– К – контрольний розряд, який формують за алгоритмом, визначеним ДПС.

Як бачимо, тепер в реєстраційному номері платника податку закодують статус резидента (нерезидента).

При цьому реєстраційні (облікові) номери платників податків, які були надані платникам податків контролюючими органами раніше, не змінюються протягом усього періоду перебування на обліку в контролюючих органах таких платників податків, за винятком випадків зміни на код за ЄДР.

Але не лише цю зміну внесли до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588.

Також передбачено:

  1. Якщо адвокат або судовий експерт провадить незалежну профдіяльність індивідуально (не в складі державної спеціалізованої установи чи іншої юридичної особи) не з дати видачі відповідного свідоцтва, то для підтвердження періодів, протягом яких незалежна професійна діяльність не провадилась, подаватимуть документ відповідного уповноваженого органу чи витяг з реєстру, яким забезпечується реєстрація незалежної професійної діяльності, із зазначенням дат зупинення та поновлення права на заняття незалежною профдіяльністю або дат зміни організаційної форми відповідної діяльності.
  2. Відокремлені підрозділи юридичної особи подаватимуть інформацію про об’єкти оподаткування, що знаходяться на їх балансі. Юридична особа інформуватиме про всі об’єкти оподаткування крім тих, відомості щодо яких надані до відповідних контролюючих органів відокремленими підрозділами такої юридичної особи.
  3. У ф. № 20-ОПП надаватимуть інформацію про всі об’єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

Під час надання ф. № 20-ОПП застосовуватимуть принцип укрупнення інформації, яка надається про об’єкт оподаткування (наприклад, якщо подаватимуть інформацію про об’єкти оподаткування – офіс, склад, склад-магазин, розташовані в одному офісному центрі за одною адресою, то достатньо буде надати інформацію за одним із типів об’єктів оподаткування, зазначивши у найменуванні: офіс, склад, склад-магазин).

Принцип укрупнення інформації не застосовуватимуть до об’єктів рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера (наприклад, у ф. № 20-ОПП надають інформацію і про земельну ділянку, і про об’єкт нежитлової нерухомості, що розташований на такій земельній ділянці).

Інформацію про однотипні (за видом, використанням, станом та видом права власності) автомобільні транспортні засоби, які не є пунктами пересувної роздрібної торгівлі, громадського харчування або послуг, інших ніж пасажирські та вантажні перевезення, можна буде надати в ф. № 20-ОПП як узагальнену з типом об’єкта оподаткування «автомобільні транспортні засоби» та зазначенням кількості таких транспортних засобів в графі «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування.

Форму № 20-ОПП з інформацією про об’єкти оподаткування, які зареєстровані у відповідному держоргані без присвоєння реєстраційного номера (кадастрового номера, реєстраційного номера об’єкта нерухомого майна), подаватимуть до контролюючого органу за основним місцем обліку в паперовому вигляді із доданням копії документа, що підтверджує реєстрацію об’єкта оподаткування у відповідному державному органі. У такому разі графа 12 «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування» ф. № 20-ОПП не заповнюватимуть.

  1. Платники податків зможуть переглянути інформацію про об’єкти оподаткування та контролюючі органи, у яких платник податків перебуває на обліку за неосновним місцем обліку, в приватній частині Електронного кабінету.

Маємо й оновлені форми:

– № 1-ОПП «Заява (для юридичних осіб та відокремлених підрозділів);

-№ 1-РПП «Заява про реєстрацію постійного представництва нерезидента в Україні як платника податку на прибуток»;

– № 5-ОПП «Заява (для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність)»;

-№ 11-ОПП «Повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків»;

-№ 8-ОПП «Заява про ліквідацію або реорганізацію платника податків».

Джерело: наказ Мінфіну від 24.06.2020 р. № 323. Набирає чинності через 10 днів з дня його офіційного опублікування.

ДПС у м. Києві розповіла, як діяти суб’єкту господарювання у разі сплати податку на невірний рахунок. Окрім того контролери звернули увагу на те, що якщо платник податків в банківському платіжному документі на сплату податкового зобов’язання зазначив старий рахунок, то кошти не надійдуть до відповідного рахунку, а сума податку не буде вважатися сплаченою.

Рекомендації податківців розглянемо у вигляді покрокового алгоритму дій платника податків.

КРОК 1. Платник податків звертається до Центру обслуговування платників за місцем реєстрації для проведення звірки.

КРОК 2. У разі відсутності платежів у інтегрованій картці платника, суб’єкту господарювання необхідно написати заяву на переведення коштів.

У заяві зазначаються обов’язкові реквізити суб’єкта господарювання (фізичної особи – підприємця): прізвище, ім’я, по-батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер), місце реєстрації. Крім того, вказується номер рахунку, на який були перераховані кошти, дату, суму та номер платіжного документу. Також, вказується напрямок перерахування коштів (або на інший бюджетний рахунок, або на рахунок платника).

КРОК 3. До заяви додається документ, що підтверджує факт сплати податку.

Зазначену заяву можна подати до будь-якого столичного Центру обслуговування платників.

________________________________________

До відома

За повідомленням Державної служби червні 2020 року, відповідно до травня 2020 року, становить 100,2%.

Нагадаємо: індексацію проводять в тому випадку, коли індекс споживчих цін перевищив поріг у 103%.

Для зручності коефіцієнти (суми) індексації заробітної плати у 2020 році можна переглянути в довіднику.

ДПСУ оновила довідники пільг (станом на 01.07.2020 р.):

– Довідник № 99/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету;

– Довідник № 99/2 інших податкових пільг.

У довідниках надано перелік пільг, початок та кінець дії пільг із:

– ПДВ;

– податку на прибуток підприємств;

– акцизному податку;

– плати за землю;

– податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки;

– місцевих податках та зборах.

Майте на увазі, що звіт про суми податкових пільг з 2020 року скасовано. Тепер облік сум податкових пільг, отриманих суб’єктами господарювання, здійснюватимуть на підставі інформації, наявної в поданих податкових деклараціях. Як правило, для цього затверджені окремі додатки до декларацій.

Джерело: ЛІГА ЗАКОН

Замовити консультацію можно в будь-якій зручній для вас формі:

за телефонами 044-285-41-41, 068-841-02-09, 063-314-52-92, 095-067-82-51,

E-mail: Akademiacp@gmai.com   або оставити звернення на сайті

Останні публікації

Важливі цифри на 2023 рік

Новий рік — нові показники, які треба застосовувати у розрахунках з фізичними особами. Пропонуємо у зручному табличному форматі важливі цифри на 2023 рік, які завжди

Бухгалтерські новини, 21 – 27 листопада 2022Р

Президент підписав Держбюджет: які основні показники на 2023 рік? 23 листопада В. Зеленський підписав Закон про Держбюджет на 2023 рік. За ним розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму з 1 січня

Підсумки тижня (огляд за 14 — 18 лютого 2022 р.)

ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА Умови встановлення і розміри компенсаційних виплат, в т. ч. і за період відрядження, підприємства визначають самостійно в колдоговорі або іншому локальному

Підсумки тижня (огляд за 31 січня — 4 лютого 2022 р.)

ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА Законодавчими актами, а також цивільним законодавством не передбачений обов’язок будь-якої із сторін ЦПД інформувати ДПС про його укладення, а також відповідальності

Підсумки тижня (огляд за 24 – 28 січня 2022 р.)

ПРАЦЯ І ЗАРОБІТНА ПЛАТА Наказом № 2153 затверджено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням. У разі встановлення відносно працівників підприємств,

ПІДСУМКИ ТИЖНЯ (ОГЛЯД ЗА 17 — 21 СІЧНЯ 2022 Р.)

ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ Податківці звертають увагу, що Законом № 1914 запроваджені змінив порядку оподаткування ПДВ для операцій з постачання тютюнових виробів. Тепер встановлений окремий